Ako vybrať kuchynský mlynček?

Vlastnoručne pomleté mäso na hamburgery, čerstvo mletý mak do koláčov alebo strúhanka zo starých rožkov – to je len zlomok toho, čo vám domáci kuchynský mlynček môže ponúknuť. Na trhu nájdete ako špeciálne mlynčeky, ktoré bravúrne zomelú napríklad len orechy, tak univerzálne kusy, ktoré si poradia aj s ďalšími potravinami.

  • David, redaktor Heureka.sk
  • Doba čítania: 6 min.

Ako vybrať mlynček na mäso a iné potraviny podľa pohonu

Ručné (mechanické)

Klasika, ktorá vás nikdy nesklame. Ručné kuchynské mlynčeky sú spravidla pevnejšie ako moderné elektrické modely. Takmer nezničiteľné a nepotrebujú na prevádzku prívod elektrickej energie, takže nemusíte sledovať, či ste v dosahu zásuvky, alebo nie. Nevýhodou je potom pomalšie mletie a značná fyzická námaha.

  • Nízka cena

  • Dlhá životnosť

  • Mletie trvá dlhšie a vyžaduje si fyzické úsilie

Ručné kuchynské mlynčeky

Elektrické

Hodí sa hlavne do reštaurácií alebo domácností, kde je mletie potravín veľmi častou aktivitou. Oproti ručným mlynčekom majú tú výhodu, že vedia rýchlo zomlieť veľké objemy potravín a poradia si prakticky s čímkoľvek. Šetrí čas aj fyzickú energiu, ale na druhej strane sú náchylnejšie k poruchám.

  • Pracujú samy bez fyzickej námahy

  • Rýchlosť mletia

  • Vyššia cena

  • Náklady na prevádzku

  • Poruchové

Elektrické kuchynské mlynčeky

Kombinované

Na trhu nájdeme aj modely, ktoré sú z časti elektrické a ručné zároveň. Jedna časť prístroja je elektrická a môže slúžiť napríklad na zomletie múky, zatiaľ čo druhá časť má kľučku na ručný pohon a môže slúžiť napríklad na zomletie ovsených vločiek.

  • Viac zariadení v jednom

  • Elektrická časť prístroja je náchylná k poruchám

  • Vyššia cena

Typy kuchynských mlynčekov podľa potravín

Premyslite si, akú surovinu budete najčastejšie mlieť. Na trhu nájdete kuchynské mlynčeky na mäso, mak, orechy, syry, obilie, strúhanku, ale aj všestranné prístroje, pri ktorých stačí vymeniť nadstavec a pomeliete v nich rôzne suroviny.

Všeobecne platí, že mlynček určený pre konkrétny typ potraviny podá vďaka zodpovedajúcemu mleciemu mechanizmu lepší výkon ako univerzálny model.

Univerzálne

Mlynčeky s jedným univerzálnym mlecím mechanizmom či sadou nadstavcov pre jednotlivé typy potravín. Zaujímajte sa o to, do akej miery je daný model multifunkčný. Niektoré modely majú strúhadlo v tvare valca a sú tým pádom vhodné na rohlíky, syry, zeleninu, čokoládu a orechy, ale mäso s nimi nezomeliete.

Univerzálne kuchynské mlynčeky

Na mäso

Pri mlynčeku na mäso si dobre premyslite, koľko mäsa naraz potrebujete spracovať. Ručný pohon má síce isté kúzlo a nestojí vás elektrickú energiu, ale na druhú stranu je mletie väčšieho množstva fyzicky a časovo náročné. Ak chcete vyrábať domáce klobásy alebo salámy, vyberte si model s nadstavcom na klobásy, ktorý vám do značnej miery uľahčí prácu. Pri výbere sa zamerajte aj na rýchlosť mletia, možnosti čistenia a umývania v umývačke riadu.

Kuchynské mlynčeky na mäso

Na strúhanku

Zvyšky suchého pečiva nemusíte vyhadzovať, stačí ich rozomlieť. Mlynčeky na strúhanku sú často na ručný pohon. A mechanizmom pripomínajú otočné strúhadlo s výmennými nadstavcami, s ktorými môžete nielen strúhať, ale aj krájať napríklad zeleninu a ovocie na plátky či rezance. Mlynček sa vďaka jednoduchej konštrukcii ľahko čistí.

Kuchynské mlynčeky na strúhanku

Na orechy

Špeciálne mlynčeky, ktoré sú prispôsobené olejnatému charakteru orechov. Pri mlynčeku na orechy si postrážte možnosť nastavenia hrubosti mletia, aby ste si mohli vybrať, či chcete orechy umlieť najemno alebo nahrubo.

Kuchynské mlynčeky na orechy

Na mak

Pokiaľ často pečiete a potrebujete mať po ruke čerstvo mletý mak, investujte do špecializovaného mlynčeka na mak, ktorý je osadený mlecím mechanizmom, u ktorého si môžete nastaviť hrubosť, akú práve potrebujete. Okrem maku si mlynček bez problémov poradí aj s inými drobnými semienkami, ako sú napríklad ľan, sezam a horčičné semienko.

Kuchynské mlynčeky na mak

Na bylinky

Nejedná sa o mlynčeky na soľ alebo korenie, ale o špeciálne mlynčeky na zomletie suchých či zmrazených rastlín byliniek, ako napríklad mäty, šalvie a pod. Mlecí mechanizmus je vytvorený tak, aby sa zomletím čo najlepšie uvoľnila aróma byliny.

Na ovocie a zeleninu (odšťavovacie)

Ide v podstate o odšťavovače, akurát vo forme ručných odšťavovacích mlynčekov na ovocie a zeleninu. V závislosti od typu ovocia a zeleniny je výsledkom mletia buď hustá šťava alebo pyré. Pretože pri lisovaní nedochádza k zahrievaniu, je tento spôsob odšťavovania lepší pre výslednú kvalitu šťavy z hľadiska zachovania vitamínov ako pri robotických odšťavovačoch.

Kuchynské mlynčeky na ovocie a zeleninu

Na syr

Mlynček na syr je väčšinou vybavený otočným strúhadlom, takže skôr než na mletie slúži na strúhanie. Rovnako dobre ako so syrom si poradí aj s čokoládou, ktorá má podobnú konzistenciu. U niektorých modelov si môžete vybrať medzi nadstavcami s rôznou hrubosťou.

Kuchynské mlynčeky na syr

Na obilie (múku)

Ak si doma chcete mlieť vlastnú múku alebo roztláčať zrná na vločky, kúpte si mlynček na obilie. Tento typ mlynčeka má silný motor, takže rozomelie na múku šošovicu, špaldu, ovos, kukuricu, fazuľu, cícer, semolínu, raž aj cirok a mnoho ďalších zŕn a strukovín. Stroje s výkonom 360 W zomelú približne 100 gramov jemnej múky za minútu, výkonnejšie mlynčeky s výkonom 600 W za rovnaký čas pripravia dvojnásobné množstvo.

Kuchynské mlynčeky na obilie

Parametre

Príkon

Udáva sa vo wattoch a hovorí vám, koľko energie prístroj spotrebuje za hodinu prevádzky. Čím vyšší príkon, tým rýchlejšie prístroj pracuje a zároveň spotrebováva viac energie. Pri kuchynských mlynčekoch sa pohybuje v rozmedzí 150 až 3 400 W.

Rýchlosť mletia

Uvádza sa v množstve gramov za minútu (obvykle g/m). Tu majú elektrické modely značný náskok. Prístroje s príkonom okolo 1 400 W zomelú zhruba 2 kg mäsa za minútu, zatiaľ čo s ručnými modelmi dokážete v závislosti od typu a objemu potraviny zomlieť sto až pár stoviek gramov za minútu.

Mlecí mechanismus

Viac ako na vonkajšiu schránku sa sústreďte na materiál a spracovanie mlecieho mechanizmu. Ten by mal byť ideálne z liatiny či nerezovej ocele. Plastové súčiastky sa môžu zlomiť alebo zdeformovať. Spozornite tiež pri kombinácii materiálov. Ak je napríklad vnútorný závit z plastu a skrutka z kovu, bude dochádzať k nadmernému opotrebovaniu mäkšieho plastu.

Funkcie

Spätný chod - Užitočnou funkciou z hľadiska bezpečnosti aj čistenia je spätný chod mletia, ktorý sa hodí vždy, keď sa v mlynčeku niečo zasekne a tiež keď čistíte mlecí mechanizmus od zvyškov.

Samoostrenie nožov - Vďaka tejto funkcii nie je nutné nože priebežne brúsiť.

Ak ste v mlynčeku mleli mäso, začnite proces čistenia tým, že v ňom nakoniec zomeliete aj kus chleba. Ten na seba nadviaže zvyšky mastnoty a zároveň pôsobí ľahko abrazívne, podobne ako hubka.

Súvisiace

Mlynčeky na kávu Strojčeky na výrobu cestovín Koreničky

Otázky a odpovede

Je lepší ručný alebo elektrický mlynček?

S ručným mlynčekom na mäso sa síce nadriete, ale vydrží vám večnosť a nie sú s ním prakticky žiadne starosti. Obvykle je ručný mlynček taktiež skladnejší. Na druhú stranu elektrické mlynčeky zomelú rovnaký objem potravín za zlomok doby mletia s ručným mlynčekom a preto by mali byť vašou jasnou voľbou v prípade, keď zohráva úlohu predovšetkým čas.

Aký mlynček sa najviac hodí na mäso?

Na mletie mäsa potrebujete špeciálne mlynčeky určené na mletie mäsa. Ak chcete pomocou mlynčeka mlieť aj mäso, musíte si vybrať model, ktorý je vybavený mlecím slimákom alebo sekacími nožmi.

Môžem nože v mlynčeku na mäso ručne nabrúsiť?

Áno a jediné, čo na to budete potrebovať, je brúsny kameň. Ten sa po namočení dá na miesto dierovaného kolieska. Následným točením sa nože o kameň nabrúsia.

Je náročné mlynček čistiť?

Celkový dojem z manipulácie s mlynčekom ovplyvňujú aj možnosti údržby a čistenia. Pokiaľ sú niektoré časti mlynčeka aj po rozobraní ťažko dostupné, môžu tam priľnúť zvyšky, kde sa budú množiť nežiaduce baktérie. Ďalším úskalím býva plast pri mlynčekoch na mäso. Ak sú časti, ktoré prichádzajú do styku s mletým mäsom plastové, budú sa vám horšie odmasťovať a navyše budú pohlcovať nežiaduce pachy.

Je možné dať mlynček do umývačky riadu?

U niektorých modelov výrobcovia ponúkajú možnosť umývania v umývačke. Túto eventualitu si vopred overte v návode na použitie. V prípade, že to nie je výslovne dovolené, nerobte to, mohli by ste poškodiť povrchovú úpravu.

Aj keď sa vám to nemusí zdať, mlynček je v dnešnej dobe úplný základ kuchynského vybavenia. Inšpirujte sa na našej stránke Vychytávky do kuchyne a kúpte si napríklad aj kuchynského robota alebo napríklad prenosnú pec na pizzu.